Produkce léčebného konopí

Společnost ELKOPLAST ve spolupráci s nizozemskou firmou Bedrocan zahájila spolupráci na inovativním projektu, který zúročuje zkušenosti s přípravou léčiv a zemědělské produkce. Cílem je poskytnout českému zdravotnickému systému konopí lékařské kvality, které bude dostupné na základě lékařského předpisu. Více informací je k nalezení na webových stránkách Státní agentury pro konopí pro léčebné použití (SAKL).


Roku 2014 získal ELKOPLAST ve spolupráci s firmou Bedrocan BV, producentem konopí farmaceutické kvality pro nizozemské Ministerstvo zdravotnictví, smlouvu s vládou na dobu 1 roku na vyprodukování 40 kg konopí pro léčebné použití pro pacienty. Bedrocan je od roku 2003 producentem standardizovaného léčebného konopí kontrolované kvality pro pacienty a výzkum, které jim poskytuje skrze nizozemské ministerstvo zdravotnictví.

Dostupnost

Původně byla produkce plánována na začátek ledna. Lékaři by však měli vzít na vědomí, že dodávka první várky 10 kg je nyní očekávána 1. února 2016. Následující várky po 10 kg budou dostupné ve 2-měsíčních lhůtách, a to 1. dubna, 1. června a 1. srpna 2016.


Léčebné konopí je dostupné pouze na předpis, a pouze pro opravňující indikace. Seznam těchto indikací je k nalezení na vládních stránkách SAKL. Pouze lékaři registrovaní ve vládním programu jsou autorizováni pro předepisování konopí pomocí elektronického předpisu. Informace pro lékaře o registraci pro předepisování konopí naleznete zde.

Informace o produktu

ELKOPLAST v současné době produkuje jednu odrůdu léčebného konopí, která je v rámci České republiky k dostání na lékařský předpis. Touto odrůdou je Bedrocan (22 % THC, < 1 % CBD). Jedná se o konopí léčebné kvality. Znamená to, že má přesně definovaný standardizovaný obsah aktivních látek (kanabinoidů THC, CBD a CBN) a neobsahuje kontaminanty jako plísně, bakterie nebo pesticidy. Tyto příměsi mohou být přítomné v konopí z černého trhu nebo pěstovaného venku či doma a mohou být zdraví škodlivé pokud jsou vdechovány do plic, zejména u pacientů s oslabeným imunitním systémem.


Návody k použití a informace pro lékaře a pacienty můžete naleznout na webových stránkách nizozemského Úřadu pro léčebné konopí (OMC) nebo webových stránkách společnosti Bedrocan. Vědecké informace o používání konopí pro léčebné účely jsou k nalezení na stránkách kanadského Ministerstva zdravotnictví (pouze v angličtině) a webu Mezinárodní asociace pro kanabinoidy jako léčivé látky (IACM).

Další informace

Další informace o použití konopí pro léčebné účely včetně informace o legálním užívání v České republice naleznete na webových stránkách vládní agentury SAKL.

Kontaktujte nás